Når dyrlægen har tjekket alt…

jan 9, 2020

Det er næsten dagligt at jeg høre folk fortælle om at de har været hos dyrlægen og nogle endda flere gange for at få testet deres hund, hest eller kat. 

Er der en diagnose kan healing jo målrettes og hjælpe på det. At sætte en intention og et fokus for healingen kan hjælpe til at åbne energien op og hvad der så sker derfra er jo op til krop, sind og ånd. Der hvor energien kan arbejde og hvor kroppen er klar til at tage imod der vil der ske noget. 

Hvad kan der være af symptomer (listen er ikke udtømmende):

  • Husk! Din intuition fortæller dig meget
  • Adfærden er ændret 
  • Hesten er ikke som den plejer
  • Kortluntethed
  • Depressiv 
  • Rigid og apatisk adfærd; energiforladt og uden gnist
  • Stresset og har svært ved at falde til ro
  • Aggresivitet overfor mennesker/dyr
  • Urenlighed – hesten skider i vandskålen!
  • Steder på kroppen er pludselig urørlige
  • Hesten kaster dig af uden synlig grund
  • Markerer at den ikke vil have din berøring
  • Halthed
  • Bagbenene slæber eller stikker
  • Ryggen er som en hudløs zone og det er svært at lægge saddel på
  • Urolig og nervøs

Healingen arbejder ofte også på ting som vi ikke forventede. Det er det som er så skønt ved healing at det arbejder hvor en højere intelligens, end vores hjerner kan kapere, kan mærke ind og løsne. 

Når hesten ikke har den adfærd som vi ville ønske eller når hunden bliver ved at være stresset, så er der jo noget galt. Det er ikke sikkert at det er på det somatiske plan og er kommet til udtryk igennem fysisk sygdom endnu. Meget kan løses på det psykiske plan. Når traumer og blokeringer løses her, så vil det fysiske slappe af og følge med. Så dannes der basis for at adfærden hos hesten bliver god igen. 

Dyrekommunikation