Det gyldne samarbejde

maj 11, 2020

Når jeg arbejder med dig og dit kæledyr

Uanset om det er en kanin, kat, hund eller hest som jeg behandler, så er det hele tiden en proces.
Det er et samarbejde imellem dyr, ejer og mig som behandler. Jeg er den som kommer med input, svar på spørgsmål og kan løsne op via healing og kranioskakral terapi. Men det i sig selv vil kun virke i en rum tid, hvis ejer ikke også lytter til de mulige opgaver eller budskaber, som kommer igennem fra og omkring dyrets trivsel og helbred. 

Det er for mig så vidunderligt, når der opstår det som jeg har døbt et gyldent samarbejde – en gylden trekant ser jeg det som, hvor kommunikationen kan gå frem og tilbage imellem os tre som er en del af dette. Det gyldne består i at energien og healingen, som ofte er et gyldent lys, får lov at flyde frit og uhindret. Det vil den blive ved med sålænge, at vi lytter, lærer og omsætter de input, som kommer ind i forhold til at åbne op og være med vores dyr i hjertet. Det gyldne er flow og lys. Og det er en del af den livsenergi som findes i alle levende skabninger og deres celler.

Derfor virker healing også på meget fysiske problemer såsom infektion og betændelse, fordi livsenergien i cellerne er med til at skubbe på og få fremmede energier transporteret ud af kroppen. 

Læs også om hesten Fantussa i mit forrige blog inlæg: 

https://connectbymette.org/2020/04/21/tak-fantussa-har-det-godt/

Hvorfor så megen snak om samarbejde?

Når samarbejdet bliver fremhævet her så er det fordi det er afgørende for et udbytterigt og succesfuldt forløb. Hvis ejer blot forventer at jeg fixer dyret og så skal de i øvrigt ikke tage sig af mere (læs: eller ændre noget) så er den helt gal. Så mangler samarbejdet. Det ansvar som jeg mener, at man som ejer altid har for sit dyr, det må man tage hele tiden (også selvom der kommer en dyrlæge og siger noget, så mærk efter om det giver mening i forhold til at du gerne skal kende dit dyr bedst). 

Det gyldne samarbejde er når der er åbenhed, villighed og handling fra ejer i forhold til at gøre måske en eller flere ting på en ny måde. Det handler rigtig meget om indstilling. Hvis du ikke er til healing eller er direkte bange for hvad det kan gøre, så kan det være at dit dyr måske prøver at fortælle dig noget ved at alle andre behandlinger ikke har virket. Der kan være et budskab til dig, som går igennem dit dyr. Det kan måske være at du skal åbne op for et andet perspektiv – give slip på kontrollen og bruge din intuition mere. Ja mulighederne er mange. 

star-2917_1920

Hest