Adfærd med nervøsitet og angst – hvad gør man?

I denne artikel skriver jeg om hunde, men det kunne også være en hest eller kat. Princippet omkring nervøsitet og angst ligner hinanden og nogle af træningsmetoderne er også ganske ens. Så læs gerne med, selvom du ikke har hund, for det kan måske godt inspirere til din træning med hest eller kat.

Der er bare forskel på hunde

Nogle hunde er mere nervøse end andre, som kan virke mere robuste og fløjtende ligeglade med larm, mennesker og andet som ellers kan skræmme. Det handler til tider også om genetik og race, men det handler til gengæld ikke altid om hundens størrelse. Jeg ved et gammelt ordsprog siger, at de små hunde er iltre og gøer. Ja nogle gange men ikke altid. Men selvfølgelig kan race spille ind og noget kan vi naturligvis ikke fjerne eller træne væk.

Nervøsitet og angst hvorfor?

Nervøsitet og angst kan opstå af mange årsager. Det kan være ved traumatiske oplevelser som fx angreb fra en anden hund, et utrygt miljø, larm eller gentagne ubehagelige oplevelser, som har lagret sig i hunden sind og nervesystem. Det kan fx være hos dyrlægen, hundefrisøren i forbindelse med klipning, negleklip eller føntørring eller andet. Hunden oplever følelser som vi mennesker. Den mærker endda så meget mere end vi tror, og til tider kan den have svært ved at slippe følelserne igen. Så sætter de sig som psykosomatisk stress i dens krop og sind, hvilket giver et overspændt og aktivt centralnervesystem.

Træning af angst for kam, børste eller saks

Hvad gør man så når hunden først sidder i ‘saksen’ og ikke kan komme fri. Når fx grooming og pelspleje er blevet et stort problem? Så starter man træning med positiv forstærkning. Det vil sige, at man i neutral og god tilstand, viser hunden kammen, børsten og/eller saksen. Måske blot lægger den frem uden at gøre mere. Det er første skridt. Når hunden så reagerer neutralt på dette, kan man begynde at flytte fx saksen tættere på hunden. Hele tiden på hundens præmisser. Det skal være en god oplevelse hele vejen igennem, og igen gælder det også her, som ved alene hjemme træning, at hellere gøre det få gode gange end at fortsætte i en uendelighed. Det ender blot med overstimulation og måske en dårlig oplevelse til sidst. Der er ikke noget quick fix her, og det kræver sin ejer at blive ved og tage det langsomt. At være til stede og observere hunden. Positiv forstærkning er med ros og eventuelt en godbid, når hunden tør være tættere på saksen. Når hunden kan snuse til den, når den ikke rykker sig eller bliver bange for at se saksen.

Healing og telepati kan støtte din træning

Når du skal i gang med at træne med din hund, kan det være en idé at gøre det i samarbejde. Når jeg arbejder med hunden så er det via telepatisk kontakt (oftest fjernsessioner) og healing. Det hjælper ejer til at forstå, hvilke følelser og blokeringer, som findes i hundens sind og krop. Samtidig hjælper healing og kraniosakral terapi på at afspænde og balancere hundens centralnervesystem. Så er der et godt fundament at begynde at træne på. Løbende sessioner kan være en god idé som støtte til træningsforløbet – fx inden, under og efter.

Brug for hjælp?

Du er altid velkommen til at ringe eller skrive til mig og høre nærmere. Du kan også på hjemmesiden kigge mere under fanen Hund og finde det forskellige muligheder for behandling. Alle behandlinger laves også som fjernsessioner.

For nu vil jeg blot takke dig for at læse med og ønske en helt igennem vidunderlig god søndag.

Kærligst Mette
ConnectBy Mette

Jeg kører på Sjælland, Lolland-F, Fyn & Syddanmark
– og tilbyder altid fjernsessioner i hele Danmark